Mor İnek, Seth Godin

Mor İnekMor İnek by Seth Godin
My rating: 3 of 5 stars

Pazarlama bireyin ya da toplumun gelişim/değişim ya da gerileyişinin en önemli faktörü değil elbette ama dinamosu olduğu kesin. Satış elemanından şirket yönetimine, yükselmek isteyen devlet memurundan siyasetçisine herkes bir şekilde "pazarlama" faaliyetinde bulunuyor nihayetinde.

Seth Godin'de o tüm pazarlama faaliyetinde bulunanlara bir şey öneriyor; diyor ki, "farklı olanı bulun, keşfedin ve farklılığı pazarlayın!"

Kitaptaki kimi şirketler ve ürünlere ilişkin aktarılan bilgiler eskimiş durumda haliyle ama kitap, kendi ana fikriyle halen güncel. Gerçi Godin'in fikirleri dünya genelinde epey bir uygulama alanı bulmuş, bu haliyle -kitabı okumamış olsanız bile- aktarılanların büyük kısmına "muhtemelen" aşina olduğunuzu farkediyorsunuz.

Genede bugün okuyunca bir eksiklik hissettirdiğini söyleyebilirim; oda nedir derseniz, kitabın dijital ve veri teknolojisinin bugünkü düzeyini öngörmediği derim. Bugünkü teknolojinin neredeyse her ürünü "kişiselleştirmeye" doğru gittiğini düşününce, ortalık şimdiden "sıradanlaşmış" mor ineklerle dolu demek, yanlış gelmiyor bana. Yani bugün, mor inek sürüsünün içerisinde farklı bir inek bulmak gibi bir dert var artık.

View all my reviews

Emrullah's bookshelf: read

İktisat ve Toplum Dergisi Sayı 126
Kürt İsyanları
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi, Sayı: 382 - 383
HBR Türkiye - Nisan 2021
Masalların Psikanalizi
Mali Çözüm - 163
Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri
Militarist Modernleşme: Almanya, Japonya ve Türkiye
HBR Türkiye - Mart 2021
Mali Çözüm 162
HBR Türkiye - Şubat 2021
Ninatta'nın Bileziği
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 376
Ferrari'sini Satan Bilge
Birikim - Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 381
Birikim 378
HBR Türkiye - Ocak 2021
Kadro Hareketi
Parasal Zeka
Birikim 379


Emrullah Kandemir's favorite books »