Multitasking İyidir


Multitasking, İngilizce’deki “multi” ve “tasking” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Bu sözcükler, doğrudan çevrildiğinde çoklu işlem ya da çoklu görev anlamına geliyor. Multitasking, genel olarak “aynı anda birden fazla iş yapmak” olarak tanımlanıyor. Bu bir beceri olarak addediliyor ve bunu yapabildiğine inananlarımız da haklı olarak bununla gurur duyuyor.

Ancak bilim insanları bu konuda aynı fikirde değil hatta daha kesin konuşmak gerekirse böyle bir şey olmadığını söylüyorlar. (Çok ender rastlanan ve beynin farklı gelişmesinin yol açtığı kimi nedenlerle gerçek anlamda bunu yapabilen insanlar varmış, örneğin Bethooven’in aynı anda iki eliyle iki ayrı yazı yazabildiğini okumuştum. Ama bu sahiden çok çok ender rastlanan bir durum ve zaten Beethoven’da bu özelliğinin hiçbir işine yaramadığını söylemiş.)

Yani multitasking aslında daha çok algımızla alakalı bir şey. Yaptığımız işi ya da işleri kafamızda ne kadar çok bölümlersek, multitasking algımız da o kadar çok yüksek olabilir.

Phschological Science’de 2018’de yayınlanan bir araştırma bunun başarı oranımızı artırdığını ortaya koymuş. HBR Türkiye Eylül 2019 sayısından aktararak örneklersek, dersi dinleyip (1. İş) not tuttuğunu (2. İş) düşünen insanlar, ders notu tuttuğunu (1 iş) düşünen insanlardan daha başarılıymışlar.

Mesele algımızda demiştim. Sanıyorum, işi kafada bölmek, aynı anda iki işe odaklanmayı ve buda beynin dikkatinin daha yüksek olmasını getiriyor.

Her durumda, multitasking iyidir.

Emrullah's bookshelf: read

İktisat ve Toplum Dergisi Sayı 126
Kürt İsyanları
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi, Sayı: 382 - 383
HBR Türkiye - Nisan 2021
Masalların Psikanalizi
Mali Çözüm - 163
Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri
Militarist Modernleşme: Almanya, Japonya ve Türkiye
HBR Türkiye - Mart 2021
Mali Çözüm 162
HBR Türkiye - Şubat 2021
Ninatta'nın Bileziği
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 376
Ferrari'sini Satan Bilge
Birikim - Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 381
Birikim 378
HBR Türkiye - Ocak 2021
Kadro Hareketi
Parasal Zeka
Birikim 379


Emrullah Kandemir's favorite books »