Latest

Ekonomi

Araştırma

İzlediklerim

Kitap

Popular

Hazır giyimde fon yatırımlarında son durum

22 Mayıs 2019 Çarşamba


Dünyada parasal genişlemenin sürdüğü dönemin Türkiye’ye etkilerinden biri de yatırım fonlarıyla oldu. Perakende başta olmak üzere büyüyebileceğine inandıkları şirketlere yatırım yapan fonlar, sektörlerinde yeniden şekillenmesine etki ettiler.

Türkven’in giyim perakendesinde yatırım yaptığı Mavi, özellikle de çıkışın halka arzla olmasıyla bir başarı öyküsü olarak okunabilir. Aynı sektörden bir diğer şirket Koton’daki yatırımı ise halen devem ediyor ve şimdilik ufukta bir çıkış tarihi görülmüyor.

Taxim Capital, 2017’de aldığı iç giyim üreticisi Suwen’in yüzde 51 hissesini halen elinde tutuyor. Birkaç yıl önce Boyner’e ortak olan Katarlı fon Mayhoola ise başladığı yerde durmadı ve Beymen ve Ay Marka’nın yüzde 97’sini aldı. (Anlaşmaya göre Boyner Büyük Mağazacılık ile Altınyıldız Tekstil’in tamamı Boyner’de kaldı). Cem Boyner, anlaşmaya ilişkin yorumunda “teknoloji yatırımlarına ağırlık vereceklerini” söylerken benim aklıma direkt, Türkiye’nin ilk milyar dolarlık dijital uygulaması olabilir diye baktığım hopi geldi haliyle.

Son dönemin en dikkat çeken yatırım haberi ise Modanisa.com’dan geldi. Aslanoba Kapital’in de portföyünde olan e-ticaret şirketi, azınlık hisselerinin Dubai merkezli Wamda Capital ve Goldman Sachs’a satışı için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu.

Hiç yorum yok

Yorum Gönderme

İzleme Önerileri

Emrullah's bookshelf: read

Birikim 378
HBR Türkiye - Ocak 2021
Parasal Zeka
Birikim 379
Birikim 377
Birikim, Sayı:380


Emrullah Kandemir's favorite books »
Don't Miss