Misli Mal ve Misli Olmayan Mal Ayrımı

Özellikle hukukta karşımıza çıkan kavramlardan biri misli mal ile misli olmayan maldır. Muhasebede de vergi konularında rastlarız bu kavramlara. Çok kolay kullandığımız bu iki kavramı kısaca tanımlayalım:
                Misli mal, sayılabilen, ölçülebilen ve bunun yanında cins, nevi türünden nitelenebilen, pazarda her zaman bulmanın mümkün olduğu mallardır. Kendi kategorisi ya da mal grubu içerisinde belirli özellikleri ya yoktur ya da sayılan özellikleriyle de birlikte misli mal olarak nitelenebilecek durumdadır. Örneğin birine 10 yumurta ya da 1 çuval un borç verirseniz yerine de 10 yumurta veya bir çuval un isteyebilirsiniz. Yumurtayı ya da unu tür olarak, nevi cinsinden tanımlamanız (beyaz yumurta, kahverengi yumurta gibi ya da buğday unu, çavdar unu gibi) misli mal özelliklerini değiştirmez. Muhasebe de misli malın değerini tespit etmek gerektiğinde Pazar fiyatını alabilirsiniz.
                Misli olmayan mal ise yenisi pazarda kolayca bulunamayan, parça nitelikli mallardır. Örneğin seri üretimi yapılan belli bir marka ve model sandalyeyi misli mal olarak nitelendirirken, el yapımı ve özel sipariş türü imal edilmiş olan sandalye parça mal ya da misli olmayan mal olarak nitelenir.
                Borç alacak ilişkilerinde ya da zayi karşılığı oluşan borçlarda misli malın, mal olarak yerine konulması istenebilirken, parça mallarda bu her zaman mümkün olamayacağından parasal bedelinin ödenmesi yoluna gidilebilir. Parça malın değerlemesi yapılması gerektiğinde takdir usulü tercih edilir.

Emrullah's bookshelf: read

İktisat ve Toplum Dergisi Sayı 126
Kürt İsyanları
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi, Sayı: 382 - 383
HBR Türkiye - Nisan 2021
Masalların Psikanalizi
Mali Çözüm - 163
Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri
Militarist Modernleşme: Almanya, Japonya ve Türkiye
HBR Türkiye - Mart 2021
Mali Çözüm 162
HBR Türkiye - Şubat 2021
Ninatta'nın Bileziği
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 376
Ferrari'sini Satan Bilge
Birikim - Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 381
Birikim 378
HBR Türkiye - Ocak 2021
Kadro Hareketi
Parasal Zeka
Birikim 379


Emrullah Kandemir's favorite books »