Avrupalı tüketiciler et tüketimini azaltıyorlar

 


Avrupalı ​​tüketicilerin neredeyse yarısının son bir yılda et tüketimini azalttığı belirlendi. Bununla birlikte yüzde 40'a yakın bir kesim de önümüzdeki altı ay içinde daha az et tüketmeyi planlıyor.

Uluslararası ProVeg Organizasyonu'nun 'Tüketici Trendleri ve Avrupa'da bitki bazlı gıdalara yönelik tüketici tutumları' adlı araştırması, birçok Avrupa ülkesinde hayvan bazlı gıdalardan bitki bazlı gıdalara doğru bir yönelim olduğunu gösteriyor.

Avrupa Bitki Bazlı Gıdalar Birliği (ENSA) Direktörü Vinciane Patelou, “Avrupalı ​​tüketicilerin bitki bazlı gıdalara yönelik iştahının artması gelecekte süt ve et alanında daha fazla bitki bazlı alternatiflerin geliştirileceği anlamına geliyor" diyor.

Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil 10 Avrupa ülkesinde 7 bin 500'den fazla tüketiciyle rastgele yapılan ankete göre, katılımcıların yüzde 46'sı geçtiğimiz yıl et tüketimini azaltma kararı aldı.

Söz konusu süt ürünleri olduğunda da benzer bir eğilim mevcut ancak henüz uygulama aşamasında somutlaşmış değil. Tüketicilerin yaklaşık yüzde 30'u süt tüketimini azaltmak istediklerini belirtiyor. 

Araştırma haberinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: Euronews

Emrullah's bookshelf: read

İktisat ve Toplum Dergisi Sayı 126
Kürt İsyanları
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi, Sayı: 382 - 383
HBR Türkiye - Nisan 2021
Masalların Psikanalizi
Mali Çözüm - 163
Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri
Militarist Modernleşme: Almanya, Japonya ve Türkiye
HBR Türkiye - Mart 2021
Mali Çözüm 162
HBR Türkiye - Şubat 2021
Ninatta'nın Bileziği
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 376
Ferrari'sini Satan Bilge
Birikim - Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 381
Birikim 378
HBR Türkiye - Ocak 2021
Kadro Hareketi
Parasal Zeka
Birikim 379


Emrullah Kandemir's favorite books »