Avrupalı tüketiciler et tüketimini azaltıyorlar

 


Avrupalı ​​tüketicilerin neredeyse yarısının son bir yılda et tüketimini azalttığı belirlendi. Bununla birlikte yüzde 40'a yakın bir kesim de önümüzdeki altı ay içinde daha az et tüketmeyi planlıyor.

Uluslararası ProVeg Organizasyonu'nun 'Tüketici Trendleri ve Avrupa'da bitki bazlı gıdalara yönelik tüketici tutumları' adlı araştırması, birçok Avrupa ülkesinde hayvan bazlı gıdalardan bitki bazlı gıdalara doğru bir yönelim olduğunu gösteriyor.

Avrupa Bitki Bazlı Gıdalar Birliği (ENSA) Direktörü Vinciane Patelou, “Avrupalı ​​tüketicilerin bitki bazlı gıdalara yönelik iştahının artması gelecekte süt ve et alanında daha fazla bitki bazlı alternatiflerin geliştirileceği anlamına geliyor" diyor.

Avusturya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil 10 Avrupa ülkesinde 7 bin 500'den fazla tüketiciyle rastgele yapılan ankete göre, katılımcıların yüzde 46'sı geçtiğimiz yıl et tüketimini azaltma kararı aldı.

Söz konusu süt ürünleri olduğunda da benzer bir eğilim mevcut ancak henüz uygulama aşamasında somutlaşmış değil. Tüketicilerin yaklaşık yüzde 30'u süt tüketimini azaltmak istediklerini belirtiyor. 

Araştırma haberinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak: Euronews

Yorum Gönder

0 Yorumlar