Süper Kahramanlar Birbirine Girmiş

Tanıdığım ilk insanüstü yeteneklere yetenekleri olan kişi siyah beyaz tek kanallı televizyon zamanından, Altı Milyon Dolarlık Adam’dı. Aslında oldukça hızlı olması gereken o atlayıp zıplamalar bir de dizi de ağır çekim verildikçe nefesim kesilerek izlerdim adeta. (Bu ağır çekim gösterme olayı sanırım o zaman bilgisayar efektleri filan, teknolojinin şimdiki gibi olmayışındandı galiba).

Sonra, galiba ortaokula giderken Superman çizgi roman olarak yayınlanmaya başlamıştı, (ilk sayısını alamamıştım ve çok üzülmüştüm, şimdi hiçbiri elimde yok ve gene çok üzgünüm).

Uçan adamın bir yumruğu ilerde, öteki yumruğu dirsekten kırılmış göğüz hizasında, bir dizi karnına çekilmiş halde resmedilen karakteristik uçuşunu kağıtlara çizip kartonlara yapıştırıp evin içinde uçururdum (80’ler işte).

Herhalde o dönemlerden içimde bir şeyler kalmış olmalı ki, halen süper kahraman filmlerini izlemeyi seviyorum, ama belki de uzun bir süredir çizgi roman okumadığımdan, Marvel (ya da DC) evrenine dair pek bilgim yok. Bu yüzden Kaptan Amerika – Kahramanların Savaşı’nı sanırım bir parça mevzudan bihaber gözle izlemiş oldum. Öyle izleyince de biraz dışında kalmış hissettim.

Koltuğu biraz daha geriye itip de araya biraz daha mesafe koyunca başka şeyler görmek de mümkün olabilir. Gücü olanların güçlerini sorumsuzca kullanmasının masumlara zarar verebileceği fikri için buna ihtiyaç yok, film bunun üzerine kurulmuş nasılsa. Ama güvenlik için özgürlükten vazgeçilmeli mi? Ya da bürokratlara güvenmeli mi? gibi bir takım 21. Yüzyıl Amerikan menşeili tartışmaların uzantılarını görebilirsiniz. Ve elbette bunun net bir cevabı verilmiyor filmde ama özgürlük diyenler birazcık öne çıkıyor sanki (ya da siz bunu Green Card reklamlarında hep sunulan “sokakların” Amerikan yaşam tarzı ile aslında Amerikan Devleti diye de okuyabilirsiniz).

Neyse!.. Gene de fena film diyemem ama bu kez benden çok süper kahramanların alternatif evrenine dair benden daha çok bilgisi olanlara hitap ediyor sanırım.

Emrullah's bookshelf: read

İktisat ve Toplum Dergisi Sayı 126
Kürt İsyanları
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi, Sayı: 382 - 383
HBR Türkiye - Nisan 2021
Masalların Psikanalizi
Mali Çözüm - 163
Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Ekonomi Fikri
Militarist Modernleşme: Almanya, Japonya ve Türkiye
HBR Türkiye - Mart 2021
Mali Çözüm 162
HBR Türkiye - Şubat 2021
Ninatta'nın Bileziği
Birikim, Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 376
Ferrari'sini Satan Bilge
Birikim - Aylık Sosyalist Kültür Dergisi - Sayı: 381
Birikim 378
HBR Türkiye - Ocak 2021
Kadro Hareketi
Parasal Zeka
Birikim 379


Emrullah Kandemir's favorite books »